Doğa dostu yeşil sayfalar
NEDEN WEB?
WEB TASARIM SÜRECİ
WEB TASARIM SÖZLEŞMESİ
KURUMSAL TASARIM
LOGO TASARIM
KUTU - ÇANTA
KATALOG
DOSYA
BROŞÜR
AFİŞ
MAGNET
ANTETLİ
ETİKET
ANTETLİ
ZARF
KARTVİZİT
KLASÖR
BLOKNOT, KÜP BLOK
EL İLANI - FLYER
DAVETİYE - TEBRİK
SERTİFİKA
RESTAURANT SÜMEN - MENÜ
SÜREKLİ FORM
DERGİ - KİTAP
TAKVİM
DİJİTAL BASKI
REKLAM FOTOĞRAFÇILIĞI
MASAÜSTÜ BROŞÜRLÜKLER
PLAKET
REKLAM TASARIMI
DERGİ TASARIM VE BASIM HİZMETLERİ

 

DERGİ

    Dergi, gazete gibi düzenli aralıklarla yayımlanır.

    Çoğu gazeteden farklı olarak genellikle nitelikli kâğıda basılan dergilerde, çeşitli konulara ilişkin ha­ber, makale, eleştiri, inceleme ve araştırmanın yanı sıra, birçok renkli fotoğraf, resim ve karikatür de yer alır. Dergi satan bir dükkânın raflarına göz atarsanız orada duran dergiler renkleri, çeşitlilikleri ve konularıyla hemen ilginizi çeker.

    Çeşitli yazarların makale ve öykülerini bir araya getiren dergiler, gazetelerden farklı olarak, ciltlidir; ya­ni sayfalar tel zımba ya da yapıştırıcıyla bağlanmıştır. Her derginin bir kapağı vardır. Kapakta, çoğunlukla özel olarak çekilmiş ya da seçilmiş bir fotoğraf yer alır. Dergi kapaklarında karikatür ve resimden başka sadece harf ve çizgilerden kompozisyonlar da olabilir.
    Dergilere "süreli yayın" da denir. Haftada bir (haftalık), iki haftada bir, ayda bir (aylık), iki ayda bir, yılda dört kez (üç aylık) gibi belirli aralıklarla düzenli olarak yayımlanırlar.

    Dergiler iki değişik yoldan satılır. Doğrudan bir bayiden satın alınabilir ya da okuyucunun ev ya da iş adresine  posta ile gönderilir. Okuyucu, seçtiği dergiye genellikle bir yıllık ya da altı aylık bir süre için abone olur ve derginin bu süre içinde yayımlanacak sayıları için önceden ödemede bulunur.
Dergiler gelirlerinin bir bölümünü satıştan sağlar. Dergi çıkarırken kullanılacak kâğıdın, renkli fotoğrafların ya da resimlerin maliyetinin oldukça yüksek olması, derginin sürekliliğini güvenceye almak için ek kazanç sağlanmasını gerektirir.

    Bir derginin ne kadar çok okuru varsa, isteyeceği reklam bedeli o oranda yükselir.
    Dergiler başka yollardan da para bulabilir. Kulüpler, öğrenci grupları, profesyonel çevreler ve hatta hükümetler kendilerini ilgilen­diren ya da topluma herhangi bir biçimde kat­kısı olan dergilere para yardımında bulunabilirler.

    Birçok kuruluş ve çevre ise kendi imkanlarıyla dergi çıkarır.

 
 

ANA SAYFA - ANA SAYFAM YAP - FAVORİME EKLE - İLETİŞİM - HAKKIMIZDA - WEBMASTER
WEB TASARIM - MATBAA HİZMETLERİ - REKLAM TANITIM - KURUMSAL HİZMET - PROMOSYON - ONLİNE DESTEK